Kihelyezett szülői értekezlet a kapásfalusi iskolában
2011.04.12. 23:54

Kedden késő délután a lakiteleki iskola és óvoda, valamint az önkormányzat vezetése szülői értekezletet szervezett az iskolabusszal járó diákok és óvodások szülei részére a kapásfalusi iskola néhai osztálytermében. Itt már hosszú évek óta nincs tanítás… a történelem kerekei rég túlhaladtak ezen oktatási egységen is… pedig valamikor nagy-nagy szükség volt a tanyasi, külterületi iskolákra. Nagyszülők lettek már a legutoljára itt tanuló diákok!
Jelen volt a mai beszélgetésen: Felföldi Zoltán polgármester, Madari Andor alpolgármester, Olajos István iskolaigazgató, Sütő Lászlóné óvodavezető, Czinege Edit és Szentirmay Tamás önkormányzati képviselők, Bohács Jenőné óvónő, önkormányzati bizottsági tag, valamint Hajdú István, a kisdiákokat szállító busz vezetője. A több mint három órán át tartó megbeszélésen közel 50 fő jelent meg, szinte minden külterületi kisdiák családjából volt jelen szülő.
Nagy szükség volt erre a beszélgetésre, egyeztetésre, hogy még a gyász óráiban közösen egyeztessék a teendőket, hogy soha többé ne fordulhasson elő olyan tragédia, mint ami megtörtént a múlt hét csütörtökén. Nem a felelősöket keresték, nem mutogattak egymásra, bár a polgármester úr azt mondta, mindenkinek le kell vonni a tanulságot: a faluvezetésnek, az iskolának, a szülőknek egyaránt.
Minden szülő egyetértett abban, hogy „ajándék” ez a buszjárat az e területen élőknek, hiszen a falu túlsó felén élők nem élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy onnan is járatos busszal szállítsák be az iskolához a diákokat, pedig ugyanezen a forgalmas 44-es úton kell nekik is átmenniük napjában legalább kétszer…
Mindenki megelégedésére mindenben egyezség született. A napokban a 44-es főút környékén lakó diákok valamennyien láthatósági mellényt kapnak, ezt kötelező lesz viselniük, ha a főút környezetében lesznek. Ezt Heinrich Gábor körzeti megbízott jelentette be a szülőknek, s elmondta, hogy a Bács-Kiskun megyei polgárőrséggel közösen 100 darab láthatósági mellényt biztosítanak néhány órán belül. Ilyen mellényeket kapnak azok a gyermekek is, akik a Tasi-ér mentén, ill. a 44-es út más irányú túloldalán laknak, amely területre az iskolabuszos szállítás nem terjed ki. Így ezzel az odafigyeléssel óvhatják azokat a gyermekeket is, akik nem iskolabusszal közlekednek. Köszönjük!
Az iskolavezetés és a szülők megegyeztek e beszélgetésen abban, hogy a gyerekek ezentúl a 44-es főútnak csak azon az oldalán szállhatnak fel és le az iskolabuszra, buszról, amelyik oldalon laknak. Ez alól senki nem lesz kivétel! A világosi forduló után érkeznek haza a kapásfalui részen lakó kisdiákok, tilos lesz az átszaladgálás a forgalmas főúton!
Az iskola vezetése megerősítette, hogy az intézmény felelőssége a gyerekekért akkor kezdődik, amikor felszállnak az iskolabuszra, és addig tart, amíg leszállnak gyermekek a buszról. Addig és attól kezdve a szülőké a felelősség. Ezzel minden szülő egyhangúan egyet is értett! Azt is nyomatékosították, hogy az iskolabuszon tartózkodó kísérő tanárnak nem feladata a gyerekeket átkísérni a főúton – sőt, ezentúl még neki is tilos lesz! A rendet vigyázza, hogy a sofőr a vezetésre tudjon figyelni! Arra kell felügyelnie, hogy a diákok rendben fel- és leszálljanak.
Jó volt hallani, hogy minden szülő egyhangúan elismerte Hajdú István munkáját. Maximálisan megbíznak benne, a szakmai gyakorlottságában, tapasztalatában! Minden szülőnek nagyon jó és elfogadható, hogy a főútról minél jobban letérve, eltávolodva – ahol kell, lekanyarodva – vegye fel, ill. szállítsa délután vissza biztonságosan „Pistabácsi” a gyermekeket.
Elmondható, hogy ez a beszélgetés csak arról szólt, hogy tisztázzák: mi a legjobb és legbiztonságosabb a gyermekeknek, s mi a legmegnyugtatóbb a szülőknek. Senki nem távozott úgy haza, hogy meg ne hallgatták volna, a véleményét ki ne nyilváníthatta volna… Pedig villanyvilágítás nem lévén egészen sötét volt már a teremben, mire a társaság szétoszlott.
Ez az összefogás és közös beszélgetés is azt bizonyítja, hogy csak így lehetséges bármilyen probléma megoldása! Így kerülhető el a vádaskodás, a felesleges acsarkodás, félrevezetés… a szándékos vagy épp a naív gyanúsítgatás.
Abban reménykedünk, hogy mindenki úgy állt fel erről a beszélgetésről, hogy megoldottunk egy nagyon fontos feladatot. Közösen! Átbeszélve! Megegyezve. Egyeztetve. A szabályokat rögzítve. Ehhez már csak az kell, hogy szigorúan be is kell tartani, tartatni azokat. Csak odafigyeléssel, egymással való törődéssel lesz problémamentes a diákok szállítása.
Pontosítják, rögzítik a tudnivalókat. Mind az óvodában, mind az iskolában kapnak a szülők erről nyilatkozatot, melyet tudomásul vesznek, aláírnak.
Adja Isten, hogy soha, sehol ne legyen többé baj, tragédia! Ez csak egy módon lehetséges: így, ahogyan ma, példaértékkel bebizonyította a falu ezen kis csoportja.
Köszönjük minden résztvevőnek, hogy ebben egymás segítségére voltak!
Czinege Edit
lakitelek.gportal.hu
|