Hogyan jutott a Lakiteleki Takarékszövetkezet 2,5 millió Ft-ért egy 154 millió Ft-ra becsült ingatlanhoz?
2011.03.09. 15:55

A Fitomedicina Kft., vagyis a lakiteleki Gazda Áruház egykori tulajdonosai, Farkas Gyula és Farkas Gyuláné levelet juttattak el Felföldi Zoltán polgármesterhez és a képviselő-testület valamennyi tagjához. Levelükben - saját példájuk alapján - a Lakiteleki Takarékszövetkezetet bírálják, mivel a pénzintézettel szembeni tartozásuk miatt a takarékszövetkezet elárvereztette a cégüket, és ezáltal a cég tulajdonát képező ingatlant, a Gazda Áruházat is, 2.500.000 Ft értékben. Igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szerint az épület összértéke 154.465.000 Ft. Farkas Gyula és Farkas Gyuláné levelét (előzetes engedélyük alapján) kommentár nélkül közöljük.
Felföldi Zoltán Polgármester Úr,
Madari Andor, Czinege Edit,
Kalócz Antal, Olajos István,
dr. Rácz Péter, Szentirmay Tamás
részére!
Tárgy: Hogyan jutott a Lakiteleki Takarékszövetkezet 2,5 millió Ft-ért egy 154 millió Ft-ra becsült ingatlanhoz?
Tisztelt Cím!
Elsősorban vállalati, de magánszemélyként is érintett ügyfélként a Lakiteleki Takarékszövetkezet véleményünk szerint aggályos magatartására szeretném felhívni a figyelmét, tekintettel arra, hogy a Takarékszövetkezet szerepe igen jelentős a helyi vállalkozások és a helyi gazdaság életében.
2010 augusztusában végrehajtáson 2.500.000 Ft-ért elárverezték cégünket, a Lakiteleken 17 éve gazdaboltot üzemeltető Fitomedicina Kft-t.
A vevő azonos a cégünk számára hitelező, majd végrehajtást kérő pénzintézettel, mindkettő a Lakiteleki Takarékszövetkezet.
Így 2.500.000 Ft-ért a pénzintézet tulajdonába került cégünk és annak teljes vagyona, ezzel együtt a bíróság által kirendelt igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő által 154.465.000 Ft-ra értékelt ingatlan, a lakiteleki gazdaáruház!
Volt cégünk, a Fitomedicina Kft családi kisvállalkozás, a feleségem és én a nulláról építettük fel 17 év munkájával. A vállalkozás keretében gazdaboltot üzemeltettünk, a környékbeli gazdákkal kereskedtünk és növényvédelmi szaktanácsadást biztosítottunk számukra. A cégben a feleségem könyvelőként főként az adminisztrációért, én a növényvédelmi agrármérnök végzettségemmel a kereskedésért és a szaktanácsadásért feleltem. Általában még egy-két alkalmazottal dolgoztunk.
Cégünk fejlesztéséhez, egy új, színvonalasabb üzlet kialakításához és beindításához 2004-ben 44.800.000 Ft hitelt vettünk fel a Lakiteleki Takarékszövetkezettől, melyből 2008-ig közel 34.000.000 Ft-ot (tőkét és az addig esedékes kamatokat) fizettünk vissza.
2009-ben, a válság miatt a hitelt nem tudtuk megfelelően törleszteni, ezért a Takarékszövetkezet felmondta hitelszerződésünket. Végrehajtást kezdeményezett, azonban a hitelintézet a lakiteleki ingatlan végrehajtó által megállapított becsértékét megtámadta, ezzel az ingatlan árverezését megakasztotta.
Váratlan lépésként az ingatlan helyett, mint kezesi vagyont, cégünkben lévő üzletrészeinket, így cégünket árvereztette el.
Az árverésen a Lakiteleki Takarékszövetkezet – egyetlen megjelent licitáló félként (!) – megvásárolta cégünket, amellyel együtt tulajdonába került a 154.465.000 Ft-ra értékelt ingatlan is összesen 2.500.000 Ft-ért!
A cégünk, a Fitomedicina Kft. árverésével a hitelintézet felé meglévő tartozásunk nem rendeződött, az továbbra is fennáll, hiszen csak a cég eladásából származó vételár, 2.500.000 Ft „folyt be”.
A hitelszerződés szerint a hitelért készfizető kezesként felelünk, tehát a végrehajtó továbbra is folytatja rajtunk a fennmaradó tartozás behajtását, mely megmaradt a cég eladása ellenére is.
Jelen helyzet szerint - ha a hitelintézet az ingatlant nem végrehajtás keretében értékesíti - továbbra is rajtunk marad a teljes tartozás, mely a kamatokkal folyamatosan nő, jelenleg cca. 42.000.000 Ft, melynek többszörös fedezete, az ingatlan eddig a mi cégünk tulajdona volt, és amelyből a hitelt törleszteni tudtuk volna (akár a cég üzemeltetése során, akár az ingatlan eladásából)!
Ha ez történne, életünk végéig minden hónapban aktuális fizetésünk, majd nyugdíjunk 33%-át fizetjük a Takarékszövetkezetnek, ami mellett, ha gyarapodnánk is, feltehetően minden jövőbeni vagyonunkat elárverezné a végrehajtó, mint kezesi vagyont, miközben a már visszafizetett jelentős összegen túl fillérekért a Lakiteleki Takarékszövetkezet tulajdonába került a tartozást többszörösen fedező, általa jelzálogjoggal biztosított ingatlanunk is, melynek értékével a hitelintézet természetesen tisztában volt!
Jelenleg polgári peres úton támadjuk az eljárást.
Nem vitatjuk, hogy mint adósoknak törlesztenünk kell tartozásunkat. Azonban álláspontunk szerint általánosan elvárható követelmény egy kisközösségben működő takarékszövetkezettől, hogy a tartozásrendezést korrekt, etikus módon, jóhiszeműen és tisztességesen intézze, az adósok törvényes érdekeinek és jogainak megtartása mellett.
A jelenlegi kormányzat a takarékszövetkezeteken keresztül kívánja támogatni a családi vállalkozásokat, a kis- és középvállalkozói szektort. Ezek után kétséges, hogy alkalmasak-e a takarékszövetkezetek erre a feladatra! Ugyanakkor a Jógazda Szövetkezeti Takarékpénztár példája is mutatja, hogy a betétesek is elszenvedhetik egy hitelintézet aggályos működésének következményeit.
Elgondolkodtató, ha a Lakiteleki Takarékszövetkezet ma ezt teheti egy ügyfelével, hogyan fog fellépni holnap a következő adóssal szemben?
Kérjük, amennyiben ügyünket bármilyen formában segíteni tudja, szíveskedjék felvenni velünk a kapcsolatot!
Törtel, 2011. március 7.
Tisztelettel:
Farkas Gyula és Farkas Gyuláné
|