Szókimondó volt a falugyűlés + KÉP
2011.02.28. 07:39

Költségvetésről, munkahelyteremtésről, közbiztonságról egyaránt szó esett a pénteki lakiteleki falugyűlésen. Nyílt és szókimondó volt a légkör, a résztvevők jónéhány kritikai észrevételt megfogalmaztak és számos problémát felvetettek a polgármesternek. Zsúfolásig megtelt pénteken a lakiteleki Petőfi Sándor Művelődési Ház, a négy és félezres nagyközség legalább száz lakója hallgatta meg Felföldi Zoltán beszámolóját az elmúlt hónapokról. (A Művelődési Ház tájékoztatása szerint 150 szék volt az előcsarnokban, és még így is sokan álltak a széksor mellett - hírszerk.)
A polgármester a nem sok vidámságra okot adó költségvetéssel kapcsolatban elmondta: a koncepció elkészítésekor szembesültek azzal, hogy a tervezett kiadások 217 millió forinttal meghaladják a bevételeket. A hatalmas különbözet és a problémák okaként részben az adott pénzügyi lehetőségeket, részben a múltbeli örökséget nevezte meg.
– Az önkormányzat olyan hosszú távú költekezési szintre állt be, amit a bevételei nem fedeznek. Hitelek nyomják a községet, különösen nehéz a csatornázás öröksége – jelentette ki a polgármester, utalva arra, hogy ez a beruházás félmillárd forint kölcsön révén valósult meg (ebből 200 millió az önkormányzatra, 300 millió a víziközmű társulatra, vagyis a lakosságra hárult). Egy hozzászóló kérdésére elismerte: a környező településekhez képest Lakiteleken volt a legrosszabb koncepció a csatornázás terén.

Felföldi Zoltán azt is részletezte, hogy a költségvetésben mutatkozó hiány csökkentésére milyen kiadás csökkentő intézkedések történtek. Többek között megvonták a közalkalmazottak cafetériáját, minimálisra szorították a segélyeket, felére csökkentették a sportegyesület és a polgárőrség támogatását, rendezték a bérlakások kérdését. A bevételnövelés céljából pedig a kommunális adót belterületen évi 11 ezerről 17 ezer forintra, külterületen pedig 4 ezerről 10 ezerre emelték. Ezt a falugyűlés résztvevői közül sokan szóvá is tették, volt, aki egyenesen pofátlanságnak nevezte, mondván: külterületen ezért nem kapnak semmilyen szolgáltatást, nincs közvilágítás, gáz, aszfaltút, vezetékes víz. A polgármester egyetértett: sok a kommunális az adó, de szükség volt az emelésre, hiszen fenn kell tartani az iskolát, óvodát.
– Tudom, hogy mindenki azt hasonlítja össze, hogy mit kap konkrétan a befizetett adóért, de sok feladatra nincs se állami, se más finanszírozás. A bevételek bekerülnek a költségvetésbe, így nyilván a kommunális adót is felhasználjuk például az idősotthon működtetésére – válaszolt.
A bevételek kapcsán az is elhangzott: nagyok az önkormányzat kintlévőségei, néhány vállalkozó sportot űz az adófizetés elkerüléséből, úgy alakították cégeiket, hogy végrehajtásnál semmit ne lehessen lefoglalni, és több milliós összegekkel tartoznak az önkormányzatnak.
A munkahelyteremtés kapcsán a polgármester kijelentette: le kell számolni azzal az illúzióval, hogy 300-400 főt alkalmazó cégek fognak a nagyközségben letelepedni. Szerinte nem várható előrelépés a jelenleg maximális mértékű, azaz 2 százalékos iparűzési adó csökkentésétől sem. Kudarcnak nevezte, hogy a hivatal felhívása ellenére a helyi termelők közül senki nem ajánlkozott arra, hogy az intézményi étkeztetésben beszállítóként részt vegyen.
Egyes résztvevők a falubeli utak állapotát illették kritikával. Mint a polgármester válaszában elmondta: szerinte is siralmasak az utak, de belátható időn belül nem lesz lehetőség javításukra, csak kátyúzásra.
Hraskó István
baon.hu
|