Villanások az Önkormányzat munkájából
2011.01.31. 20:04

Az elmúlt időszakban az önkormányzati munka több irányban folyt. Egyrészt november óta – vagyis a költségvetési koncepció elkészítése és a Képviselő-testület általi elfogadása óta zajlik a költségvetés tervezése. Másrészt új dolgok előkészítése – elindítása is folyamatban van. És természetesen ezeken kívül is vannak egyéb hírek az Önkormányzat háza-táján. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra.
A KÖLTSÉGVETÉS TERVEZÉSE
A legnagyobb hírrel természetesen a költségvetés tervezése jár. A tervezési folyamatban folyamatosak az egyeztetések a költségvetés által érintett szereplőkkel. És mivel valamilyen módon szinte mindenki érintett a költségvetés által, ezért széleskörű egyeztetések zajlottak, zajlanak.
A költségvetési koncepció elkészítésekor, az akkor rendelkezésre álló adatok alapján 217 millió forint működési hiány mutatkozott a 2011. évre. Vagyis ennyi volt a különbség az előre jelzett működési bevételek és kiadások között. Nem arról van szó, hogy az intézmények pazarló gazdálkodást, vagy luxus kiadásokat terveztek volna, „csupán“ arról, hogy a működésük fenntartásához szükséges kiadások meghaladták a várható bevételeket.
Miből adódott a különbözet?
Az új önkormányzati vezetésnek határozott szándéka, hogy megszüntesse a működési kiadásoknak hitelből történő finanszírozását. Ezért célként tűzte ki a tavalyi év második felében felvett 30 millió forintos működési hitel visszafizetését, valamint a még igénybe nem vett 10 millió forint hitel fel nem használását. Ezen kívül minden intézmény valamekkora kiadás-növekedéssel számolt, és a jogszabályi változások miatt a segélyek összegének növekedésével is számolni kell. Megjegyzendő, hogy ezek törvény által kötelezően folyósítandó segélyek, amelyek önrésze (a 2011. évben a 2010. évhez képest magasabb önrésze) terheli az önkormányzatot. Az önkormányzati mérlegelési jogkörben adható segélyeknek ugyanakkor szinte teljes leépítéséről döntött a testület.
A jelentkező kiadás-növekedést a másik oldalon jelentős bevételkiesés kíséri. A korábbi évek tényszámai alapján több, mint 30 millió forinttal kevesebb adóbevétellel lehet számolni, mint az elmúlt évi tervezésnél. A csökkenő kamatok következtében a kötvény forráshozama is jelentősen csökkenő mértékben tervezhető. Ezen kívül több normatíva és egyéb támogatás is csökken a tavalyi évhez képest.
Mi tehető ebben a helyzetben?
Ebben a helyzetben alapvetően két dolog tehető – éppen úgy, mint a családokban:
1. Újabb és újabb hitelek fölvételével finanszírozzuk az Önkormányzat intézményeinek működését.
2. Egyensúlyba hozzuk a bevételeket és a kiadásokat, azaz csak annyit költünk, amennyi bevételünk van.
Felelős önkormányzati vezetés csak az utóbbi megoldásban gondolkodhat.
Lakitelek Önkormányzata az utóbbi megoldás mellett döntött, és mindent elkövet azért, hogy a bevételek és a kiadások egyensúlyban legyenek. A polgármester tárgyalásokat kezdett az intézményvezetőkkel és a külső partnerekkel a hiány lefaragására. Bár pazarló gazdálkodás eddig sem jellemezte az önkormányzatot, mégis arról van szó, hogy a kiadásokat a bevételekhez, az igényeket a realitásokhoz kell igazítani. Nem más ez, mint ahhoz a hagyományos gondolkodásmódhoz való visszatérés, amelyet egy generációval ezelőtt még mindenki tudott: abból lehet gazdálkodni – költeni, amink van.
KONKRÉT INTÉZKEDÉSEK
Január 4-én Felföldi Zoltán polgármester összehívta az intézmények vezetőit, és az érintett külső partnereket, hogy tájékoztassa őket a költségvetés tervezéséről. A polgármester úr elmondta, hogy új gyakorlat, hogy a polgármester is aktívan belefolyik a költségvetés készítésébe; egészen a tervezés legelejétől, ez az õ tudomása szerint nem volt gyakorlat az előző ciklusban. Meg kívánja szüntetni azt a gyakorlatot, hogy ha a bevételi és a kiadási számok nincsenek egyensúlyban, akkor egyes bevételi előirányzatok megemelésével „tüntetik el“ a működési hiányt – természetesen csak terv szinten. Nem folyik kozmetikázás a bevétel és a kiadás számainál; hanem mindkettő a legjobb tudás szerint előre jelezhető realitásokat tükrözi. Nagyon fontos cél az, hogy működéshez ne vegyünk fel hitelt, mert annak súlyos következményei lennének. Vagyis a bevételek növelésén és a kiadások csökkentésén kell dolgozni. Nem lehet arra várni, hogy valaki megfinanszírozza a bevételekhez képesti többlet kiadásokat, hiszen ki és miből finanszírozná meg? A külföldi „közszolgáltatók“, a minden területet uraló multinacionális cégek és bankok minden forintot, és ezzel minden éltető energiát kiszivattyúznak az országból. Pontosan úgy áll az önkormányzat költségvetése, ahogyan a családoké, vagy éppen az államé.
A bevételek és a kiadások egyensúlyba hozását ráadásul úgy kell megtenni, hogy közben a költségvetés tele van determinációkkal: a közvilágítási díj, a csatornaberuházás terhei, a szemétszállításnak az Önkormányzatot terhelő része... és lehetne sorolni, mind sokmilliós tétel.
A költségvetési tervezési folyamatban az alábbi kérdéseket tárgyalja a Képviselőtestület:
- Az önkormányzati ingatlanok használatának felülvizsgálata, annak az elvnek a jegyében, hogy az ingatlanokat használók fizessék meg a rezsi költségeket. Ugyanez vonatkozik a temető üzemeltetésére is: az ott keletkező rezsiköltségeket a temető üzemeltetőjének kell állnia.
- Tárgyalások kezdeményezés a Volánnal az éjszakai buszjárat finanszírozásának megszüntetéséről, vagy jelentős csökkentéséről.
- Kommunális adó megemelése.
- Státuszok megvizsgálása, ezzel párhuzamosan létszámleépítések az Önkormányzat intézményeinél.
- A településen rendelő orvosok számára korábban biztosított iparűzési adóvisszatérítés megszüntetése.
- A vérvételi hely működtetéséhez nyújtott önkormányzati hozzájárulás megszüntetése.
- Az önkormányzati hatáskörben folyósított segélyezés minimális szintre szorítása.
- Az iskolai művészeti oktatás átszervezése oly módon, hogy annak fenntartása ne kerüljön többe, mint az azért kapott állami normatíva és a beszedett térítési díjak összege.
- A külterületi és bejáró diákok utaztatásának átszervezése oly módon, hogy az ne kerüljön többe, mint a szolgáltatásért kapott állami normatíva.
- Az ingyenes tízórai és uzsonna megszüntetése azon gyermekek vonatkozásában, akiknek nem kötelező ingyenes étkezést biztosítani.
- Bölcsődei ellátás esetében az étkezési rezsiköltség 50%-ának megtéríttetése az igénybevevőkkel (óvoda, iskola esetében erre nincsen jogszabályi lehetőség).
- Az önkormányzati Kft-k az Önkormányzat számára nyújtandó alapszolgáltatásaikat költségszinten lássák el, az általuk az Önkormányzatnak fizetendő bérleti díjak egyidejű megemelése mellett.
- Az önkormányzati kitüntető díjakhoz rendelt pénzösszegek megszüntetése.
- Valamennyi önkormányzati dolgozó esetében a javadalmazásnak a törvényi kötelező szintre csökkentése (adható pótlékok megszüntetése), beleértve a cafeteria/étkezési hozzájárulás csökkentését.
- Túlóra és helyettesítési díj az intézményeknél nem tervezhető, a túlóra pénzbeni megváltására nincsen lehetőség, azt szabadidőben kell kiadni.
- Külső vállalkozási szerződések megszüntetése a Polgármesteri Hivatalnál.
- Civil szervezeteknek nyújtott támogatások jelentős csökkentése.
- Intézmények anyagjellegű költségeinek jelentős csökkentése.
Ezen intézkedések egy részéről már döntött a Képviselő testület, másokról a költségvetést tárgyaló, február 3-ai ülésén fog dönteni.
Az eddigi tárgyalások során sikerült komoly eredményeket is elérni:
- Megmaradhat a művészeti oktatás.
- Ésszerűsített útvonalon és járatszámmal megmaradhat a külterületi és bejáró iskolások utaztatása.
- Az év végéig biztosan megmarad a Volán éjszakai járata.
Jelenleg is folynak a tárgyalások a vérvételi szolgáltatás megtartásának a lehetőségérõl, valamint a Gondozási Központ jövőjéről. Ezek során az Önkormányzat vezetése mindent elkövet, hogy ezek a szolgáltatások Lakiteleken megmaradhassanak. Hiszen senkinek nem célja szolgáltatások megszüntetése, senkinek nem célja a rombolás, cél a bevételek és a kiadások egyensúlyban tartása mellett minél több szolgáltatás fenntartása.
ÚJ DOLGOK ELINDÍTÁSA
Parkosítás, növényállomány cseréje
Az elmúlt időszakban Lakiteleken sok fát kellett kivágni. Azonban régóta nem került sor új növények ültetésére. A fakivágásokkal nincsen probléma, a fának ugyanúgy véges az élete, mint bármely élő szervezetnek. Ha azonban nem ültetünk újabb fákat, nem kell hozzá 10 év, és Lakiteleken alig lesznek fák, hiszen a korábbiak kiöregszenek, újak pedig nincsenek. Éppen ezért, az Önkormányzatnak kiemelt célja a parkosítás, a meglévő növényállomány cseréje. Ezt a Tősfürdő melletti, valamint a Holt-Tisza parton található fasorok cseréjével, valamint a két templom közötti park felújításával kezdi. A park tervezése megkezdődött. A tervek szerint a fák kiültetésére 2011. MÁRCIUS 19-ÉN, SZOMBATI NAPON kerül sor, amikor MINDEN LAKITELEKIT HÍVUNK A JÓZSEF-NAPI FAÜLTETÉSRE. A részleteket a Lakiteleki Újság következő számában közöljük. A faültetéshez csemetevásárlásra pénzbeli felajánlásokat lehet tenni, amely felajánlásokból összegyűlt pénzből az Önkormányzat – saját forrásaival kiegészítve – megvásárolja a facsemetéket. Másodikként – ősszel, vagy 2012. tavaszán – a Művelődési Ház környéki parkhoz kezdünk hozzá.
Folyamatban lévő, vagy új pályázatok benyújtása
Folytatódik a gátpályázat, új pályázatként az iskola energetikai és környezeti korszerűsítésére, valamint a fenntartható életmódot terjesztő programok támogatására nyújtott be az Önkormányzat pályázatot. Úgyszintén pályázatot nyújtott be az Önkormányzat – a Polgárőrséggel közösen – a közbiztonság erősítésére.
Mezőőri szolgálat
Folytatódik a mezőőri szolgálat bevezetésének előkészítése. Ennek részeként az Önkormányzat jogszabály módosítást kezdeményezett a Vidékfejlesztési Minisztériumnál, és folyik a mezőőri rendelet előkészítése.
Energetikai korszerűsítés
Megkezdődött az Önkormányzat intézményeinek energetikai felmérése. Cél, hogy minél több intézményben tudjunk végrehajtani olyan energetikai korszerűsítéseket, amelyek eredményeként csökkennek a fűtési költségek. Ennek részeként remélhetőleg sor kerülhet az épületek szigetelésére, valamint a jelenlegi – gázüzemű – fűtésnek megújuló energiaforrás-alapú lecserélésére. A tervezési folyamat az elején tart.
EGYÉB HÍREK
Új civil szervezetek megalakulásának támogatása
Örvendetesen gyarapodnak a civil szervezetek a faluban, amelyek létrehozásában az Önkormányzat igyekszik segítséget nyújtani. Lakiteleken is megalakult a Nagycsaládosok Egyesülete, alakulóban van a Lakiteleki Torna Egylet lovas szakosztálya. Bővül a Polgárőrség létszáma is. Mindezen tevékenységeket az Önkormányzat igyekszik segíteni.
Magisztrátus és Elszármazottak Tanácsának összehívása
A Polgármester összehívta a Magisztrátus, valamint az Elszármazottak tanácsának elsõ – alakuló ülését. Február közepéig mindkét ülésre sor kerül.
Fogorvosi rendelés
Megoldódni látszik a fogorvosi rendelés problémája, ami a korszerűtlen eszközökből (elavult, öreg fogorvosi szék) adódik. Konszenzus alakult ki abban, hogy a fogorvosi rendelő átköltözik a labor jelenlegi helyére, ahol az új, korszerű fogorvosi szék üzembe helyezhető.
Lezárultak a lakáspályázatok
Sor került a szerződéskötésekre a lakáspályázatok nyertesivel. A Képviselőtestület a Széchenyi krt. 72. számú lakás esetében úgy döntött, hogy azt tartalékként meghagyja, nem adja bérbe. Nem érkezett pályázat az orvosi rendelők fölötti lakásokra, amelyeket az Önkormányzat még egyszer meghirdet bérbeadásra. Az új pályázat részletei a lap 5. oldalán olvasható. Az új szerződések 2011. június 30-ig szólnak, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy hosszú távon csak azok a lakók maradhassanak a lakásokban, akik a bérleti díjat fizetik, lakókörnyezetüket rendben tartják, az épületet nem károsítják és betartják a társas együttélés szabályait.
Új kiírás a piac üzemeltetésére
Lejárt a piac üzemeltetésére szólt korábbi szerződés. A Képviselőtestület pályázatot írt ki a piac üzemeltetésére 2011. december 31-ig terjedő időtartamra. A pályázati kiírás részletei alant olvashatók.
Lakiteleki Újság
|