Sikeres 60 év a könyvtár történetében, avagy ahonnan elindul a visszafejlesztés
2011.01.31. 20:01

Lakiteleken a könyvek kölcsönzése pontosan 60 éve kezdődött el, amikor a megyei könyvtár letéteket helyezett ki az iskolákba és néhány olvasni szerető pedagógus szekrényből kölcsönözte azokat. Bizonyára vannak még – Marcsó, Te biztosan, hiszen egyike voltál azoknak a pedagógusoknak! – akik emlékeznek erre az időszakra.
A művelődési ház átadásakor 1963-ban már saját beszerzésű könyvek is voltak a ház belső kis termében, ahol Arady Aranka nénit követően egy rövid ideig (1972-75-ig) egy szakképzett könyvtáros – Czinege Edit is dolgozott – napjainkban neki már kiállítása van a könyvtárban!
A ház mellé épült toldalék részben 1975-tõl két nyugdíjas pedagógus, Aranka néni és Editke néni – várta az olvasókat. Editke néni szervezőmunkájával, gyermekfoglalkozásaival, korrepetálásokkal, Aranka néni a kölcsönző pult mögött nagyon sokat tett azért, hogy a lakitelekiek szeressék és használják a könyvtárat, - igényük legyen egy önálló könyvtárra.
Az õ munkájuknak is köszönhetően 1985-ben új épületbe költözött a könyvtár, intézmény lett belőle, szakképzett munkatársakkal, vezetővel, szakmailag önállóan működve. Valódi gyarapodás, szakmai fejlődés az óta mutatható ki. Kölcsönző és egyben olvasóhely lett, mára pedig már egy szolgáltatási központtá fejlődött. Akkor még nem volt kötelező feladata a könyvtár működtetése a Hivatalnak, mégis úgy érezték az akkori vezetők, hogy egy település fejlődéséhez, felemelkedéséhez nélkülözhetetlen a könyvtár. Ugyanis egy közösségnek olyan a könyvtár, mint egy gyermek számára a család. Erőtér, szellemiség. A közösség kultúrájának átadási helyszíne egy tudástranszferpont, ahonnan mindenki szüksége, egyéni igénye szerint meríthet.
A társadalmi, politikai, gazdasági változások hatására a könyvtárak is nagyon sokat változtak az elmúlt években, de az alap feladat ma is ugyanaz, az információk, dokumentumok gyűjtése, feldolgozása és közreadása, vagyis a cél: az olvasó, a használó igényeinek kielégítése. A XXI. században az információs társadalomból haladva a tudásalapú társadalomba, a könyvtárak kulturált, tiszta, hangulatos környezetben, modern technikai eszközök segítségével, nyugodt körülmények között, segítő, munkájukat szerető és értő könyvtárosokkal biztosítanak teret a tanulni, művelődni, szórakozni vágyóknak.
Az unióba belépve a könyvtárak közfeladatokat ellátó intézmények lettek, s mint közkönyvtár egyszerre hajléka a tanulásnak, az önképzésnek, a gyors információszerzésnek és a társas együttlétnek is. Az elmúlt 25 évben könyvtárunk meghatározóvá vált a tanulást és kulturált időtöltést segítő szolgáltatásaival, rendezvényeivel, a helytörténeti dokumentumok gyűjtésével és megőrzésével. Hogy mennyire fontos mindez a település életében ezt a statisztikai adataink jól példázzák.
Minden korosztály számára nyitott a könyvtár: a legkisebbek részére baba barát terület, pelenkázó van biztosítva. Azok az anyák, kik gyermekeikkel otthon vannak, Baba-mama klubba járhatnak hetente, tapasztalatokat cserélni. A nagyobbacska gyermekeket udvari játszótér, az épületben játszósarok, babaszék, babaasztal, leporellók és játékok várják. Az óvodásokat, kisiskolásokat rendhagyó órákkal, gyermekelőadással, könyvtárhasználati órákkal örvendeztetjük meg. Egy pedagógus közreműködésével délutánonként a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek részére korrepetálást biztosítottunk. Szombaton délutánonként a gitározni vágyó gyermekek gitár leckéket vehettek. A nagyobb gyermekeket a társasjátékok, számítógépek a számítógépes játékok érdeklik, így az õ számukra ezt kínáljuk a könyvek mellett. Mi szervezzük a Szűts József megyei szavalóverseny területi szavalóversenyét településünk vonzáskörzetében. A középiskolás korosztály tanulmányaihoz veszik igénybe az Internetet. A főiskolások, egyetemisták, az itt üdülő turisták vezeték nélkül, akár saját laptopjukat használva vehetik igénybe az elektronikus információszolgáltatásunkat. A felnőttek életét előadásokkal, író-olvasó találkozókkal, tanfolyamokkal tesszük színesebbé és tartalmasabbá. Lehetőséget biztosítunk kézimunkázásra, civil összejövetelekre. Mód van laminálásra, spirálozásra, fax küldésére és fogadására. A helyi alkotók munkáit kiállításokon mutatjuk be a település lakóinak. 2005 óta saját honlapot létesítettünk, hogy közhasznú információkat tudjunk szolgáltatni. Mintegy 600-700 fő aki rendszeresen könyvet is kölcsönöz ezzel fejlesztve képi látásmódját, önálló gondolkodását, memóriáját. Ez a szám a rendszerváltás előtt sokkal több, - 800-900 fő volt. Ma sajnos a gyermekek körében nem érték a tudás, nem jellemző a könyvekről azok tartalmáról való csevegés. Számos kutatás bizonyítja, hogy a családi háttér, a családban kialakult szokások nagyban befolyásolják a munkához, az egymáshoz való viszonyt, más emberek tiszteletét, megbecsülését, a művelődésre, szabadidő eltöltésére, így az olvasásra vonatkozó szokásokat is. Tehát érdemes erre odafigyelni.
Az elmúlt évek során az intézményünk munkája, gyűjteménye és maga az intézmény is jelentősen átalakult. 2000 óta a könyvtár folyamatosan nyújt be pályázatokat. Eredményes, önrész nélküli pályázatoknak köszönhető a könyvtár egész elektronikus infrastruktúrája, bútorzatának cseréje. A falunak mindössze két millió forintjába került az épület külső felújítása, a többi mind pályázati pénzből készült. Mindeközben „kitaláltuk“ arculatunkat, logónkat. 2004-tõl eMagyarország Pont lettünk. Az eMagyarországos pályázatoknak köszönhető a lakosság térítésnélküli oktatása, honlapunk megújulása is többek között. 2007-ben Szikla adatbázis építő programot szereztünk be, hogy dokumentumaink majd a jövőben otthonról, az Internetről is kereshetőek legyenek. A közeljövő feladata lesz a helytörténeti dokumentumok digitalizálása és elérhetővé tétele az Interneten, saját adatbázisok létrehozása.
A 2009-es és a 2010-es év sok sikert és ugyanakkor sok-sok feladatot hozott, amit örömmel végeztünk. Tudjuk, hogy a „kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának“, ezért mindent elkövettünk, hogy az itt élőknek minél több lehetőséget biztosítsunk ennek megszerzésére.
A könyvtár innovatív, a változásokra azonnal reagáló, azokat követni képes intézmény. Bízom benne, hogy a jelenlegi kihívásoknak is meg tudunk felelni az Önök támogatásával. Bár most nem fejlesztésről, fejlődésről van szó, mint az eddigiekben, hanem visszafejlesztésről, ami a XXI. században kissé szokatlan. Az eddig elért eredményeink, szolgáltatásaink veszélybe kerültek, így most azok megőrzése, szinten tartása lett a feladat és csak remélni tudom mindannyiunk érdekében, hogy településünk új vezetésének nem célja az intézmény teljes leépítése.
Nem volt sosem titkolt célunk a könyvtár megismertetése, használtatása, az olvasás népszerűsítése, az ismeretszerzés, a tudás fontosságának sulykolása, hogy a várossal szemben jelentkező hátrányunk kisebb legyen, esélyegyenlőség alakuljon ki a tanulásban, munkavállalásban, az életminőségben.
És az sem titok, hogy ebben a munkában évről évre egyre több és több társunk és segítőnk lett, amit ezúton is tisztelettel köszönök mindenkinek.
Dékány Zoltánné
könyvtárvezető
Lakiteleki Újság
|