Hamarosan már harmadfokú lesz a készültség
2010.12.15. 08:29

A Tiszán levonuló árhullám miatt vasárnap déltől elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a folyó megyei szakaszán, de ez hamarosan harmadfokúra fog változni az érintett négy településen: Tiszakécskén, Lakiteleken, Tiszaugon és Tiszaalpáron. A térségben számolni kell a szintén áradó Körösök visszaduzzasztó hatásával is, mert így a Tiszán lassabban folyik le a víz – négy éve Tiszaugnál ezért mértek 1010 centis rekordvízállást.
A belvíz ellen a megye 119 településéből jelenleg huszonhétben folyik védekezés: 28 tűzoltó, 59 önkéntes, 84 közmunkás dolgozik 27 munkagéppel és 33 szivattyúval. Szalkszentmártonban a legkritikusabb a helyzet, itt harmadfokú a készültség. Négy településről – Pálmonostoráról, Harkakötönyből, Kunszentmiklósról és Szalkszentmártonból – összesen 13 embert telepítettek ki, 15 lakóingatlan károsodott, ebből három nem helyreállítható.
Szatmári Imre polgári védelmi alezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője elmondta: – Árvízi védekezés jelenleg sehol nem folyik, figyelőszolgálat üzemel. Az bizonyos, hogy az árhullám vízszintje Szolnoknál meg fogja haladni a 800 centimétert, és akár a kilenc métert is megközelítheti. Tiszakécske térségében a szintén áradó Körösök visszaduzzasztó hatásával is számolni kell, mert így a Tiszán lassabban folyik le a víz – négy éve Tiszaugnál ezért mértek 1010 centis rekordvízállást.
Mindezek miatt nehéz kiszámítani, hogy nálunk mekkora vízszinttel fog december 23–24-én tetőzni a Tisza, de az árhullám a gátak megerősítését, magasítását vélhetően nem fogja igényelni. Az alezredes elmondta: szükség esetén képesek lesznek a szivárgások, csurgások kezelésére, a raktárakban rendelkezésre állnak a védekezéshez szükséges eszközök: homokzsákok, fáklyák, csizmák, ásók, lapátok. A gátakat a nagy nyári árvíz alaposan igénybe vette, ezúttal remélhetőleg kisebb terhelésnek lesznek kitéve. Tiszaugnál nagy problémát okoz, hogy a holtágba folyik a térség belvize, ezt a helyzetet súlyosbítani fogja az árhullám. A községben ezért folyamatosan működnek a szivattyúk, melyek a folyóba emelik át a holtág vizét. Mindez természetesen igen nagy költséget jelent.
A több mint kétszáz hektár termőterületet védő tiszabögi nyári gátat a napokban körülbelül egy méter szélességben átvágták. Így elkerülhető, hogy az ár egy esetleges átbukás esetén legyalulja a gát tetejét – tudtuk meg Szeidl Józseftől, a tiszakécskei önkormányzat hatósági osztályának vezetőjétől. A jeges víz az üdülőövezetet már elöntötte Tiszakécskén, akárcsak a tőserdei Holt-Tisza hídját.
A belvízzel kapcsolatban is tájékoztatást kaptunk. Az év első felében Kunszentmiklóst, Soltvadkertet, Kiskunhalast és Tiszakécskét sújtotta leginkább belvíz, május–júniusban összesen 23 embert, 15 családot kellett rokonoknál, önkormányzati lakásokban elhelyezni, hét ház vált lakhatatlanná, és további 87 épület károsodott. A belvíz elleni védekezés eddig 82 millió forintot emésztett fel, ezenfelül 24 település nyújtott be vis maior kérelmet. Ezek döntő többségét a kormány már kielégítette – közölte az alezredes.
Tiszakécskén idén eddig 920 milliméter csapadék esett, ami az átlagosnak a duplája. Emiatt a talaj telített, a legkisebb eső, hó hatására számolni kell a belvízzel – jelentette ki Szeidl József. Hozzátette: a kécskei mezőgazdasági területeket elárasztó belvíz és a csapadékvíz befogadójaként működő Holt-Tiszából naponta 65 ezer köbméter vizet emelnek át szivattyúkkal a Tiszába. Kécskén két épület sérült a belvíz miatt, az egyikből ki is kellett telepíteni az ott lakókat. A kritikus belvízhelyzetet vélhetően nem fogja megyénkben súlyosbítani a Tisza áradása.
Hraskó István
baon.hu
|