
Szombaton, a Lakitelek Népfőiskola Széchenyi Házában tartotta tanévnyitóját a kecskeméti Németh László Dolgozók Gimnáziumának lakiteleki tagozata. A tizenegyedikeseket, illetve a kilencedikes diákot és tanáraikat Olajos István, történelemtanár, a helyi általános iskola igazgatója, és a dolgozók gimnáziumának megálmodója, a házigazda Lezsák Sándor köszöntötte.
– Boldog új tanévet, Kecskeméten, és itt, Lakiteleken! – kezdte köszöntőjét az Országgyűlés alelnöke. Elmondta: a Lakitelek Népfőiskolát egy közösségi igény alapozta meg, és számára a Népfőiskola talán egyik legfontosabb része a felnőtt iskolai tagozat, amely elindítása óta több mint százhetven hallgatójának adott tudást, sikerélményt, és melléjük érettségi bizonyítványt. Tanulj, hogy boldogulj! – idézte a politikus Czuczor Gergely 1848-ban írott versét, mert a tudásból nem csak a tanuló, hanem szűkebb-tágabb környezete is profitál – tette hozzá. Végezetül Lezsák Sándor kijelentette: a Lakitelek Népfőiskola nemcsak a tantermeket biztosítja a munka mellett tanulók számára, hanem színházlátogatási lehetőséggel, kirándulással igyekszik segíteni ennek a nehéz vállalásnak a sikerét.
Az új tanévet Kovács Andrea, a Németh László Gimnázium igazgatója nyitotta meg.
– Fontos évhez, és fontos tanévhez érkeztük. Az említett fontosságot két dolog adja. Egyrészt az iskola névadója, Németh László születésének jövőre esedékes 110. évfordulója. A jubileumi év egyben lehetőséget teremt arra, hogy még hangsúlyosabban bemutathassuk diákjainknak azokat az értékeket, amelyeket Németh László képviselt, s amelyek a nemzet és iskolánk számára is nagy jelentőséggel bírtak – hangsúlyozta Kovács Andrea. Bejelentette: a most induló kilencedik évfolyamosok olyan „digiosztály” hallgatói lesznek, amilyenből jelenleg mindössze húsz működik az országban. Az igazgató asszony annak a reményének adott hangot, hogy az elsősorban számítógépes kompetenciára épülő új oktatási rendszer révén Magyarország ismét képes lesz megerősíteni Európában elfoglalt helyét.
– Sok ember életében a kezdés egyben újrakezdés is. Remélem, a most induló tanév úgy a tizenegyedikesek, mint a kilencedikesek számára megteremti azokat a lehetőségeket, melyek révén újra tudják fogalmazni önmagukat, ahogyan azt Németh László is tette, s melynek tényét naplóidézete is igazol – zárta beszédét Kovács Andrea.
Szász András
kis-kunsag.hu