A Népfőiskola és a shanghaji Fudan Egyetem közös kínai ösztöndíja
2010.09.03. 20:15

Mi ez az ösztöndíj?
Az Egyetem és a Népfőiskola együttműködése alapján a Népfőiskola ajánlásával jelentkezni lehet a shanghaji Fudan Egyetem ösztöndíjára, amelynek elnyerése után a magyar diák 1 évig kínai nyelvet tanul az egyetemen. Jelentkezéskor nem kell tudni kínaiul, de angol nyelven igen, mert azon megy az oktatás.
Ha 1 év után a magyar diák kínai nyelvtudása eléri a megfelelő szintet, akkor 3 éves „master” képzésben vesz részt kínai nyelven, és végül diplomázik. Azaz, jelentkezéskor min. „bachelor” végzettséggel kell rendelkeznie a jelentkezőnek.
Hogyan lehet jelentkezni?
A Lakiteleki Népfőiskolán, Lezsák Sándornénál történik az előzetes jelentkezés egy fényképes önéletrajz és egy max. 1 oldalas motivációs levéllel (cím: 6065 Lakitelek, Felsőalpár 3., e-mail cím: nepfoiskola@lakitelek.hu Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. , tel.: 76/549-049). Az ösztöndíjat elnyerésére kiválasztott pályázó anyagát majd a Lakiteleki Népfőiskola továbbítja a shanghaji egyetemre. Az egyetemi elbírálás után a jelentkező iratait továbbküldik Pekingbe, az Oktatási Minisztériumba.
Mibe kerül mindez a jelentkezőnek?
A kínai egyetemi ösztöndíj elnyerése után ingyenes a tandíj és az igényes kollégiumi elhelyezés! Az Egyetem havi kb. 40 ezer Ft-nyi „zsebpénzt” ad, amiből könnyen fenntarthatja magát a diák. A magyar diáknak csak a repülőjegyet kell megvennie!
Mit kell tudni a shanghaji Fudan Egyetemről?
A Kínai Népköztársaságban a Fudan Egyetem a rangsorban a harmadik, két pekingi egyetem után. Shanghajban egyébként összesen 59 egyetem + főiskola működik.
A – valóban világhírű – Fudan Egyetem Kína egyik legrégebbi egyeteme, 1905-ben alapították. Gyakorlatilag valamennyi szaktudomány karával rendelkezik, 40 ezer hallgató tanul ott, közülük 3 ezer külföldi diák, nagyrészük ázsiai, de számos nyugat-európai és amerikai hallgató, akik a kínai nyelvet tanulják. 3-4 fő magyar diák tanul itt.
Hogyan lehet legkönnyebben Budapestről eljutni Shanghajba?
Sok repülőjárat közül lehet választani, 1 átszállással lehet eljutni Shanghajba.
Én eddig az Air France, a Lufthansa és a Swissair légitársasággal utaztam, gyakorlatilag nincs különbség köztük.
Mennyibe kerül a repülőjegy?
Oda-vissza érdemes egyből megvenni a repülőjegyet, mert ekkor a jegy olcsóbb. A jegy ára kb. 240 ezer Ft +/- 30 ezer Ft, légitársaságtól és vásárlás időpontjától függően. Érdemes minél korábban az indulás előtt megvenni a jegyet, mert akkor az ár kedvezőbb.
Milyen hosszú a repülőút?
Budapesttől pl. Párizsig/Frankfurtig/Zürichig kb. 2 óra, az átszálláskor 1,5-2 óra várakozás, majd 11 órás repülés Shanghajig.
Ha megérkezik egy magyar diák Shanghajba, hogyan tud tájékozódni?
Minden felirat angolul is megtalálható a repülőtéren, az utcatáblák angolul is jelezve vannak, a metróban is kétnyelvű az eligazítás.
Ha értesítést kapok, szívesen várom az érkező magyar diákot a repülőtéren, e-mail címem:
levente.horvath@hotmail.com Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.

Hol található Shanghajban az egyetem, és hogyan lehet eljutni a repülőtérről az egyetemre?
A 20 millió lakosú városban az egyetem az északi városrészben található, a belvárostól szűk 1 órányi metróutazásnyira.
A repülőtérről több megoldás kínálkozik:
- taxi háztól-házig, kb. 4,500 Ft-nyi jüan,
- repülőtéri busz az egyetem közelébe, kb. 600 Ft,
- mágnesvasút (maglev) 430 km/h sebességgel a város széléig, mintegy 30 km-es út, kb. 1,500 Ft,
- metró, 150 Ft.
Kezdő utazónak taxival érdemes mennie.

Mekkora területen helyezkedik el az egyetem?
Egy óriási parkban terül el az egyetem, széles belső autóutakkal. A kari épületek 3-4 emeletesek. Érdemes kerékpárt venni (6-10 ezer Ft-ért) az egyetemen belüli közlekedéshez.
Milyen a kollégiumi elhelyezés?
A külföldi diákok külön kollégiumban laknak, ez egy 23 emeletes toronyház. Az erkélyes szobák 1 és 2 személyesek, az ösztöndíjasok 2 személyes szobába kerülnek (én egy olasz fiúval laktam együtt). Minden szobának saját fürdőszobája és WC-je van, televízió, internet, légkondicionáló (télen ezzel fűtünk), 24 órás szerviz szolgálat. A folyosók végén közös konyha. A kollégium belső kialakítása egy európai hotel színvonalának felel meg.

Étkezési lehetőség?
Az egyetemen 5 menza található, egy ebéd/vacsora ára 180-250 Ft. A kollégium környékén számos kínai, koreai étterem található, ott egy főétkezés 600 Ft.
A kínai nyelv tanulása
Az egyetemen reggel 8-tól délután 2-ig tart a kínai nyelvtanítás: olvasás, nyelvhallgatás, beszéd, nyelvtan, írás. Délután 2-től szabad program, lehet külön nyelvórát venni, költsége 1,200 Ft/óra.

A kínai nyelvvizsga neve HSK, a „master” képzésen való részvételhez el kell érni a 6-os szintet.
Javaslatom a nyelvtanuláshoz: képregények (az itthoniak kaphatók kínai nyelven) olvasása, szótárazás, tévé nézés és kínaiakkal való beszélgetés a hangtónus elsajátítása miatt! A kínai karakter napi rendszerességgel történő írásgyakorlása és memorizálása.
Nyi háo! ~ Üdv / Szia!
Horváth Levente
a Fudan Egyetem III. éves hallgatója
Shanghaj
levente.horvath@hotmail.com
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
lakitelek.hu/nepfoiskola
|