Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
2009.12.03. 22:27

Lassan befejeződik a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program előkészítési szakasza. A 212 érintett konzorciumi tagtelepülés és az ún. vízátadók 2009. december 15-ig megalakítják azt a 20 projekttársulást, melyek a második fázisban együtt valósítják meg a szükséges fejlesztéseket. December 2-án Kecskeméten tartotta sajtótájékoztatóját a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorcium Munkaszervezete. A Konzorciumban érdekelt Lakitelek is.
A tájékoztatón kifejtették, hogy a hazánkban szolgáltatott ivóvíz minősége több mint 850 településen nem teljesíti azon paraméterek határértékeit, melyeket a 98/83 EK irányelv, valamint a 201/2001. (X.25.) kormányrendelet és annak módosításai határoznak meg. A probléma leginkább a víznyerő hely geológiai tulajdonságaiban rejlik, vagyis a felszín alatti vízkészletek főleg az Alföld területén tartalmaznak határérték feletti arzént, bórt, fluoridot, ammóniumot. Ezeken a helyeken valamilyen műszaki beavatkozás szükséges a vízminőség javításának érdekében.
,,Az ivóvízminőség-javító program azért is fontos, mert a dél-alföldi régió is nehezen tud eleget tenni a kormányrendeletben meghatározott határértékeknek. Az ivóvíz szennyeződései többnyire természetes eredetűek, melyek ellen a beavatkozásokkal védekezhetünk. A magas arzénszint kockázati tényezője lehet a daganatos megbetegedéseknek, például a bőrrák, tüdőrák, vese és hólyagdaganat kialakulásának. Az ÁNTSZ azonban mindenkit óva int attól, hogy ún. kis házi víztisztító készülékeket alkalmazzon. E szerkezetek használatát az Európai Unió sem támogatja” – mondta el Dr. Maráczi Gabriella, az ÁNTSZ Dél-alföldi Regionális Intézetének közegészségügyi osztályvezetője.
A szakértők elmondták, hogy a beruházások miatt emelkedhet a vízdíj is, de még nem lehet meghatározni annak mértékét. „Sok mindentől függ, hogy mennyire lesz magas ez a vízdíjnövekedés. Olyan számítások is vannak már, hogy egyes településeken nagyon alacsony, 10-20 forintos lesz csak a növekmény, más számítások szerint akár több száz forintos növekedéssel is járhat” – árulta el Varga Tímea, a DARFÜ Nonprofit Kft. projektmenedzsere.
A Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorciumot azért hozták létre, hogy a régió települései teljesíteni tudják az előírt határértékeket. A szervezet az előkészítő tervezési feladatok ellátására 82,5 %-os európai uniós és magyar állami támogatást kapott. A vízminőség-javító beruházások finanszírozásának megoldása – 25 millió eurót meghaladó beruházási értékük következtében – az EU Kohéziós Alap környezetvédelmi fejlesztéseket támogató keretéből lehetséges.
A fejlesztéseket előkészítő projektcsoportok közül Kiskunfélegyháza, Tiszakécske és Lakitelek is a 30 települést tömörítő, Kecskemét térségi ,,Kék víz” nevű társulásba tartozik – tájékoztatta lapunkat Kecskemét alpolgármestere, Dr. Iványosi-Szabó András (képünkön).
A tervek szerint 2011-ben elkezdődhetnek a munkálatok, és 2012-re már tisztább vizet ihatnak a dél-alföldi régió településeinek lakosai.
Sánta László
kis-kunsag.hu
|