Stefano Favaro, a lakiteleki varrodás
2009.07.21. 11:02

Kamaszként a Milan akarta leigazolni, a kilencvenes években Benetton-gyárat alapított Magyarországon, lemezlovas volt Kecskeméten, varrodás Lakiteleken, első millióit ingatlanok felújításából szerezte. Egy olasz nyelvű szerződés miatt találkoztak, Stefano Favaro 2001 óta Talmácsi Gábor menedzsere. A világbajnok motoros vasárnap megszerezte első Moto GP-pontját.
Stefano Favaro 1964. május 10-én született, Velencétől 30 kilométerre, az észak-olaszországi Ponte di Piavéban. 15 éves korában a Milan juniorcsapata kínált neki szerződést, de az édesanyja kedvéért otthon maradt.
"A Vicenza ificsapatában játszottam akkor, támadó középpályás voltam, 10-es volt a számom. A nagycsapat második volt a Serie B-ben, ott játszott az 1982-es vb-gólkirály Paolo Rossi. Apám egy ilyen szerződésre várt egész életében, de Milánóba kellett volna költöznöm, anyám sokat sírt, otthon maradtam."
Favaro, az üzletember
A trevisói főiskolán szerzett könyvelői diplomát, 1983 és 1989 között a Delonghi cégnél, pontosan annak leányvállalatánál kapott állást.
Marketingirodán dolgozott, 1989-ben a berlini fal leomlásakor a cég az ő ötletére építette reklámkampányát (a Bild Zeitung címlapján látta, hogy egy kelet-németországi család bőrönddel és Delonghi radiátorral megy át a falon), Favaro a kereskedelmi igazgató jobbkeze lett.
Első millióit ekkor, árveréseken vásárolt ingatlanok felújításával és újraértékesítésével kereste. 1989-től a Benettonnál volt marketinges, 1991-ben – életében először – Magyarországra utazott egy barátjával, akinek itt volt cipőgyára. Innen ment tovább Romániába, mert az az ötlete támadt, hogy Benetton-üzemet hoz létre ott. 3 hónapig Romániában volt, de a bürökrácia, az instabil politikai és gazdasági helyzet miatt feladta tervét, hazaindult.
Kecskeméten éjszakázott, reggel, fizetésnél a szálloda portáján összeismerkedett egy helyi férfival [1], aki a romániai kaland hallatán felajánlotta, segít neki Magyarországon gyártelepet keresni. Kibérelte a hadsereg egyik csarnokát: "Katonai ruhákat gyártottak benne, meg akarták szüntetni, még a varrógépek is ott álltak." Negyven alkalmazottal megalapította az S. M. Zero Kft.-t, Benetton-alapanyagokból kezdte a gyártást, azóta él Magyarországon.
Másfél év múlva eladta a bérleti jogot, Lakiteleken nyitott varrodát, négy évre rá újabb csarnokot vett ki, ekkor már 900 négyzetméteren 90 dolgozóval termelt. 2000-ben Tiszakécskén 1800 négyzetméteres üzemet bérelt, Miskolcon is varrodát nyitott.
2002-ben már cége gyártotta a Benetton pamuttermékeinek csaknem felét, ez évente több mint 4 milliárd forint bevételt hozott, saját bevallása szerint az igazi milliárdok – már forintban – ebből lettek.
2006-ban a magas költségek miatt a Benetton a vállalkozást Ukrajnába és Moldáviába költöztette, ezt már fia, Roberto vezeti.
"Magyarországon most nincs cégem, van egy Olaszországban, egy Amerikában. Mindkettő szolgáltatással foglalkozik, összesen nincs tíz alkalmazottam."
Favaro, a zenész
14 éves korától kívánságműsort vezetett Trevisóban egy helyi kalózrádiónál, a következő évben életbe lépett jogszabály törvényesítette az elszaporodott illegális rádiók működését, Favaro a kereskedelmi rádiózással is megismerkedett. 17 évesen kezdett diszkózni, 23 éves koráig lemezlovasként dolgozott, a főiskola megkezdésekor hagyta abba.
1992 óta él Magyarországon, 1993-tól két éven át szombatonként a kiskunfélegyházi Amigo diszkóban adott félórás műsort, olasz és külföldi slágerekkel. Visszavonulása után közreműködője volt Friderikusz Sándor Fantasztikus Európa című műsorának.
2000-ben ő készítette a Gerappa-őrület magyar remixét [2], 2001-et DJ-ként végigturnézta. Videoklipjeit a hazai zenecsatorna is játszotta, ő írta a Talmácsi-himnuszt is.
Ambrus Ritát Olaszországban, egy velencei klubban hallotta énekelni [3], vele két lemezt is kiadott. Ezeken olasz slágereket énekeltek, az egyik csaknem aranylemez lett. Független olasz cégektől dalokat vásárolt, hogy aztán Magyarországon adja el őket.
Saját cége, az 1999-ben alapított Faster Records Kft jelentette meg mixalbumait, CD-it, a cég legjelentősebb olasz lemezkiadók magyarországi képviseletét is ellátja, ezen belül működik a külföldi előadók és diszkósok magyarországi felléptetését szervező Faster Promotion. Ezzel egy időben létrehozta a szerzői jogaikat képviselő Pannon Publishing Kft-t.
Közreműködött a Radio Deejay beindításánál, amely 2001-ben felvásárolta a Star FM-et, ezután lemezlovasként dolgozott a rádióban. "Évente egyszer zenélek még, mindig Kecskeméten tartunk nosztalgiabulit a saját szórakoztatásunkra."
Favaro, a menedzser
Favaro menedzserirodája, a Faster Management Kft. 2001 óta foglalkozik Talmácsi Gáborral, véletlenül, egy olasz nyelvű szerződés miatt találkoztak. 2007-ben a magyar motoros az év férfi sportolója volt, a 125-ös kategória világbajnoka lett.
2009-ben új csapatban, a 250-esek között indult, de három futam után a 2. motor hiányára és a médiajogok birtoklásának tisztázatlansága miatt szerződést bontott a Balatonring Teammel. Talmácsi két futamot kihagyott, a Katalán Nagydíjon már a Scot Honda versenyzőjeként a Moto GP-ben állt rajthoz.
Favaro, a magánember
Milliárdos vállalkozó, cégei a kilencvenes évek végén összesen 110 embernek adtak munkát, az egyik legsikeresebb sportmenedzser Magyarországon. Külfölditől ritka, de nagyon jól beszél magyarul.
Ismerősei szerint rettenetes a munkabírása. "Hatalmas szíve van, őszinte és természetes", de nem egyszerű ember, makacs, akaratos, célratörő, mindent megmozgat, hogy elérje, amit kitűzött maga elé.
1989 és 1992 között négyszer indult navigátorként a Párizs–Dakaron, kétszer – egyszer autóval, egyszer kamionnal – célba is ért.
Favaro 2003-ban elvált, 27 éves fia a textilvállalkozást viszi, 17 éves lánya, Clarissa volt feleségével él, csakúgy, mint annak idején apja, könyvelőnek tanul.
Talmácsi Gábor
A 29 éves motoros első vb-versenyén, 2000-ben a brnói futamon még szabadkártyával indult, 2001 óta 138 vb-futamán 1001 pontot szerzett. Tízszer indult pole pozícióból, kilenc futamot nyert, 25-ször állt dobogón. 2007-ben a 125 kcm világbajnoka, 2005-ben és 2008-ban vb-3 volt.
index.hu
|