A 2009. évi költségvetés összeállításakor és megtárgyalásakor két célt tűztünk ki magunk elé: egyrészt az intézmények folyamatos működésének biztosítását, másrészt a lehetőségekhez mérten fejlesztések beindítását. Míg a működési költségek terén arra törekedtünk és törekszünk, hogy ne költsünk többet a bevételeinknél, vagyis számoljuk fel azt a korábbi – helytelen és veszélyes – gyakorlatot, hogy az önkormányzat a működési kiadásait hitelekből finanszírozza, addig a fejlesztéseknél lehetőségként jelöltük meg idegen források bevonását is.
Ezek az idegen források (hitel, kötvény, stb.) a pályázati forrásokhoz szükséges önerő biztosítására jöhetnek szóba. Vagyis fejlesztéseinket nagymértékben meghatározza, hogy mire lehet pályázni, és a pályázatokon milyen sikert érünk el. A 2008. év ebből a szempontból sikeres volt.
A 2008. év pályázatai
A 2008. év pályázati szempontból igen intenzív volt, és ennek a munkának most kezd beérni a gyümölcse. A 2008. évben, illetve részben a 2009. év elején összesen 10 pályázatot nyújtottunk be, konkrétan az alábbi területekre:
1. Ravatalozó tetőfelújítása.
2. Móra Ferenc utca felújítása.
3. Polcok cseréje a könyvtárban.
4. Tőserdő szépe rendezvény támogatása.
5. Árvízvédelmi gát építése a Tőserdőben
6. Bölcsőde felújítása.
7. Művelődési Ház felújítása.
8. Kerékpárút építése a Világosi dűlőtől Kapásfaluig, és a meglévő kerékpárút felújítása Kapásfalu és az Autós Csárda között.
9. Petőfi és Jókai utcák szilárd burkolattal való ellátása.
10. Falumegújítás- és fejlesztés (2009. januári benyújtás).
Míg az első négy pályázat hazai forrásokból finanszírozott, viszonylag kis összegű pályázat volt, amelyek megvalósítása mára már be is fejeződött, addig az 5-10. sorokban jelzett pályázatok uniós társfinanszírozással működő, nagy összegű, összetett pályázatok.
Az összesen 10 pályázatból az 1-7. pályázatok esetében a kiíró pozitív támogatási döntést hozott, míg a 8-10. pályázatok esetében egyelőre a kiíró döntésére várunk. Ha ezek közül mindhármat el is utasítják, már elmondhatjuk, hogy hat beadott uniós pályázatból három esetében sikerült támogatást elnyernünk. Mindez annál is örömtelibb, mivel a korábban benyújtott uniós pályázatainkat (kerékpárút építés, Bocskai, Muraközy és Jókai utcák szilárd burkolattal való ellátása, iskola felújítása) ez idáig rendre elutasították.
Mi valósul meg az uniós pályázatokból?
Az idáig pozitívan elbírált uniós pályázatok támogatásaiból, valamint az Önkormányzat által ehhez hozzáteendő önerőből az elkövetkező években összesen 860 millió forintot meghaladó fejlesztés fog megvalósulni az alábbiak szerint.
1. Teljes egészében megújul, alapterületében csaknem kétszeresére növekszik, és a bölcsődei ellátáshoz szükséges korszerű eszközökkel bővül a Lakiteleki Bölcsőde. A mintegy 98 millió forintos beruházáshoz az Önkormányzat csaknem 88 millió forintos támogatást nyert. A végleges támogatási szerződés előtt még el kell készíteni egy úgynevezett második fordulós pályázati anyagot.
2. 92 millió forintot meghaladó beruházással teljes egészében megújul a Művelődési Ház. Ez a beruházás igényli a legmagasabb önrészt, az igényelhető támogatás felső korlátja miatt a Művelődési Ház felújításához az Önkormányzat valamivel kevesebb, mint 50 millió forint támogatást nyert. Itt már második fordulós pályázati anyagot nem kell készíteni, a támogatási szerződés megkötése után kezdődhet a kivitelező kiválasztása.
3. 670 millió forintot meghaladó beruházással a korábbi ideiglenes védmű helyett végleges árvízvédelmi töltés készül a Tősfürdőtől északra, a Tassi-ér zsilipje melletti töltésig, összesen 2130 méter hosszan. Egyelőre a töltés tervezési és egyéb előkészítési munkáira nyert pénzt az Önkormányzat, amely pénz felhasználásával lehet a második fordulós pályázati anyagot elkészíteni. Amennyiben ezt a kiíró elfogadja, a töltés megépítéséhez 100%-os támogatásban részesülünk.
A beruházások ütemezése
A fentiekben felsorolt három beruházás közül kettőnek – Bölcsőde fejlesztése, árvízvédelmi töltés építése – a megkezdése előtt még egy második fordulós pályázati anyagot is el kell készíteni. Ez nem jelent további versengést a forrásokért – vagyis a forrásokat elkülönítették Lakitelek számára – azonban további előkészítő munkálatokat és időt igényel. Mindezek fényében az várható, hogy a beruházások legkorábban a 2010. évben valósulnak meg.
Várható nehézségek
Bár a jó hírek mellett nehézségekről nem illik beszélni, mégis meg kell említeni, hogy a beruházások finanszírozása jelentős terhet fog róni az Önkormányzatra, az alábbiak miatt:
1. A pályázatok komoly önrész teherrel járnak. Különösen igaz ez a Művelődési Ház esetében, ahol az Önkormányzat által biztosítandó önrész több, mint 40 millió forint, de a Bölcsőde esetében is eléri az önrész a 10 millió forintot.
2. Jellemzően gondot szokott okozni a támogatások előfinanszírozása, mivel a támogatásokat az állam utólag – az Önkormányzat általi kifizetést követően – utalja át.
3. Már most látni lehet, hogy a július 1. utáni ÁFA emelés jelentős többlet költséget fog okozni, amit korábban nem lehetett tervezni.
További tervek
Egyelőre várjuk, hogy a három, még el nem bírált pályázatunkkal kapcsolatban milyen döntés születik. Ezek eredményének ismeretében lehet további pályázatok benyújtásáról dönteni, hiszen – a fentiekben leírtak szerint – minden pályázatnak önerő és előfinanszírozás igénye van. Mindenesetre a pályázatok benyújtását folytatni kívánjuk. Ezt két dolog határozza meg: egyrészt a Képviselő-testület által elfogadott fejlesztési koncepcióban szereplő fejlesztési igények, másrészt a rendelkezésre álló pályázati lehetőségek. Bízunk benne, hogy a kettő összehangolásával, valamint az eredmények eléréséhez szükséges kitartással és türelemmel a jövőben is sikerrel tudunk pályázni!
Felföldi Zoltán
önkormányzati képviselő
a pénzügyi bizottság elnöke
Szívesen közlünk: helyi híreket, kulturális eseményekről ismertetőt, kritikát, sporteseményről tudósítást, beharangozót, civil szervezetek felhívásait, tájékoztatóit. Várjuk a leveleket, fotókat.