Jakab Antal megyés püspökre emlékeztek Gyergyókilyénfalván
2009.03.22. 12:31

Emberpróbáló időben volt az egyházmegye erős vezetője – hangzott el azon a konferencián, amelyet Jakab Antal gyulafehérvári megyés püspök születésének századik évfordulója alkalmából rendeztek szülőfalujában, Gyergyókilyénfalván. (A kilyénfalvi egyházközség a lakiteleki katolikus egyházközség testvéregyházközsége.)
A néhai megyés püspök, Jakab Antal születésének százéves évfordulóját ünnepelték bensőséges, családias rendezvény keretében az elmúlt héten az egyházi elöljáró szülőfalujában, Gyergyókilyénfalván. A gyergyóújfalvi önkormányzat, a kilyénfalvi római katolikus plébánia, a budapesti Határtalanul Alapítvány és a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány szervezte kétnapos rendezvényen előbb konferencia keretében emlékeztek meg Márton Áron közvetlen utódjának munkásságáról, majd leleplezték a püspök kilyénfalvi andezitből készült mellszobrát, a csíkszeredai Dóczy András szobrászművész alkotását, valamint bemutatták az életéről és munkásságáról szóló Megalkuvás nélkül című könyvet, amelyet Varga Gabriella magyarországi újságíró szerkesztett. A rendezvényen Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is részt vett.
Keveset beszélnek róla
„Úgy tapasztaljuk, hogy Jakab Antal püspök halála után 16 évvel nagyon keveset beszélünk róla. Nagyságát, érdemeit mindössze néhány róla elnevezett létesítmény őrzi” – hangoztatta Varga Gabriella újságíró, a konferencia házigazdája. Ezért egy évvel ezelőtt, amikor a Jakab Antal Emlékbizottság összeült, úgy döntöttek, konferencia keretében emlékeznek meg Gyergyókilyénfalva nagy szülöttjéről, a székelység állhatatos püspökéről, mesélte. Jakab Antal életének jelentősebb mozzanatait a püspök unokahúga, Kolumbán Csilla hitoktató ismertette.
Méltó emlék Jakab Antal kilyénfalvi andezitből készült mellszobra, Dóczy András szobrászművész alkotása
„Egyházmegyénket a kommunista diktatúra idején, a legnehezebb időszakban vezette, amikor emberpróbáló nagy feladat volt megmaradni hívő kereszténynek és népét szerető székely magyarnak” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ebben a nehéz időszakban Jakab Antal a hivatását az elkötelezettek hűségével, lelkiismeretesen végezte, vállalta a sok küzdelmet, csalódást, és örülni tudott az apró sikereknek is. „Erőssé edzett, szinte konok kitartása és akarata tette ízig-vérig székellyé” – zárta gondolatait Kolumbán Csilla.
A papképzést is támogatta
Tempfli Imre egyháztörténész a kommunista hatalomnak a katolikus papsággal szemben alkalmazott, boszorkányüldözéshez hasonló embertelen módszereiből adott rövid ízelítőt, Jakab Antal négy társának szekusdossziéjából idézve.
Vencser László kanonok a püspök papképzés terén kifejtett munkásságát méltatta, hangsúlyozva, hogy a diktatúra ellenére jelentős javításokat is eszközölt a gyulafehérvári papnevelő intézmény épületein. „Jakab Antal nemcsak az épületekre, azok fejlesztésére figyelt, hanem a szellemi és lelki élet színvonalának emelésére is gondja volt” – hangoztatta a kanonok. Jakab Antal munkásságáról szólt még Hajdú Gyula, a gyulafehérvári Hittudományi Főiskola egykori rektora, Csíki Dénes egykori püspöki irodaigazgató, illetve Borsos Géza, a Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány elnöke is.
gyergyoujfalu.ro
|